تاریخچه دوربین مدار بسته، از ابتدای پیدایش تا امروز

کلمه ” دوربین مداربسته ” ترجمه ی فارسی از کلمه انگلیسی  Closet Circuit television  یا به صورت کوتاه شده “CCTV” می باشد، دوربین مداربسته تشکیل شده است از قسمت های الکترونیکی (بورد اصلی، بورد و سنسور و کانکتور)، بدنه و لنز می باشد. لنز دوربین مداربسته انواع مختلفی و متنوعی را شامل می شود که اغلب از انواع لنزهای فیکس در آن ها استفاده می شود. دوربین مدار بسته به صورت کلی دوربین هایی هستند که در جای خود ثابت می باشند. همچنین دوربین های مداربسته شامل انواع گوناگونی هستند که  براساس ویژگی های کاربردی، ساختاری و ظاهری تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

  • دوربین حرارتی
  • دوربین های گلوله ای (bolet): این نوع دوربین به شکل گلوله و استوانه شکل با بدنه ای تماما فلزی است.
  • دوربین جعبه ای (cctv)
  • دوربین های گنبدی شکل (dome)
  • دوربین گردان
  • دوربین های سوزنی و پنهان: به این نوع دوربین ها دوربین های مینیاتوری نیز گفته می شود.
  • دوربین های ضدآب

 تاریخچه دوربین مدار بسته

در این مقاله برای بررسی تاریخچه ی دوربین های مدار بسته روند رشد تکامل آن را طی سه برهه مورد بررسی قرار خواهیم داد که عبارتند از :

  • دوربین های اولیه
  • دوربین های نظارتی
  • دوربین های مدرن

دوربین های اولیه

طبق تاریخچه ای که از دوربین مدار بسته در دسترس است، برای اولین بار این سیستم طی آماده سازی و راه اندازی موشک V2 در کشور آلمان در سال ۱۹۴۲ و در دوران جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. به منظور نظارت بر مراحل راه اندازی، یک مهندس دوربین خامی را در داخل جعبه ای ایجاد نمود تا تصاویر زنده راه اندازی را به مانیتوری که در فاصله ای متناسب از دوربین قرار داشت انتقال دهد.

در اواخر جنگ، آمریکایی ها نیز از تکنولوژی مشابهی برای نظارت بر اجرای آزمایشات اتمی خویش استفاده نمودند.

دوربین مدار بسته برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ در حالی وارد انگلستان شد که پلیس مترو پولیتان دو دوربین موقت را برای تماشای مردم در طول سفر خانواده سلطنتی تایلند به لندن به میدان ترافالگار معرفی کرد. یک سال بعد، سیستم حمل و نقل لندن، دوربین های مدار بسته دائمی را برای کمک به امنیت شبکه راه آهن خود نصب نمود. بعد ها دوربین های مدار بسته به سایر نقاط لندن و لیورپول نیز ارسال شدند اما با توجه به هزینه های نصب بسیار بالا و مشکلات مربوط به کابل دوربین ها، پیشرفت چشم گیری مشاهده نشد.

بر طبق تاریخچه موجود این سیستم در ابتدا دولتی بود و در واقع برای نظارت پلیس در دهه ۱۹۶۰ استفاده می شد، اگرچه در اواخر دهه و با پیشرفت تکنولوژی کم کم سیستم های دوربین مدار بسته به خیابان ها و حتی مغازه ها نیز معرفی شدند.

اولین سیستم امنیتی مستقر در منزل که شامل دوربین مدار بسته بود در سال ۱۹۶۹ توسط ماری وان بریتن براون اختراع شد. نسخه ایتدایی و اولیه آن شامل چهار حفره در درب جلویی و یک دوربین بود. فیلم این دوربین امکان اتصال به تلوزیون را داشت، هم چنین یک میکروفون دو طرفه برای گفت و گو نیز تعبیه شده بود. در این سیستم در صورتی که شخص آشنا بود با استفاده از کنترل از راه دور درب باز می شد و در غیر این صورت زنگ هشدار به صدا در می آمد.

دوربین های نظارتی

در دهه ۱۹۷۰ با ظهور ضبط های ویدئو کاست یا VCR دوربین های مدار بسته زنده جای خود را به دوربین های نظارتی دادند. به این مفهوم که دوربین ها تصاویر را برای تجزیه و تحلیل آتی ضبط می کردند که این فناوری گامی بسیار شگرف در گسترش کاربرد این سیستم و نقطه عطفی در تاریخچه دوربین مدار بسته بود.

در سال ۱۹۷۴ دوربین های مدار بسته برای اولین بار جهت نظارت بر ترافیک در جاده های اصلی لندن مورد بهره برداری قرار گرفت و تنها یک سال بعد بود که برای نخستین بار در تاریخچه دوربین مدار بسته، این سیستم جامع امنیتی و نظارتی برای مسابقات فوتبال نیز مورد استفاده قرار گرفت.
در این زمان دوربین های مدار بسته بصورت دستی کنترل قابل کنترل بودند و تنها تصاویری سیاه و سفید را به ارائه می دادند با این حال سیستم های امنیتی دوربین مدار بسته که وارد بازار های تجارت جهانی شده بودند با استقبال گسترده شرکت ها، ایستگاه های بنزین و بانک ها مواجه شدند. به رغم تمامی کم و کاست ها این تکنولوژی توانست جای خود را در بازار تثبیت کند و به عنوان فناوری ای در حال توسعه محبوبیت یابد.

صنایع دیگر مانند شرکت های بیمه و غیره نیز از دوربین های مدار بسته برای رد ادعاهای دروغین و اجرای قانون استفاده می کردند. از این نقطه به بعد بود که فیلم های ویدئویی ضبط شده توسط دوربین مدار بسته به عنوان مدرک پای تقریباً ثابت در دادگاه های خانواده شد.

با تمام این اوصاف، دوربین های مدار بسته اولیه دارای نقاط ضعف بسیاری بودند. این دوربین ها در نور کم یا تاریکی توانایی انجام کار را نداشتند و همچنین نوار های این دوربین ها مدام نیاز به تعویض داشت. با این حال به رغم تمامی مشکلات دوربین های مدار بسته در طول این دهه و دهه های بعد رشد چشمگیری نمود.

دوربین های مدار بسته مدرن

از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد و پس از حمله های تروریستی به مراکز مهم و امنیتی جهان، دوربین مدار بسته به یکی از تجهیزات واجب امنیتی تبدیل شد. با پیشرفت روز به روز تکنولوژی، دوربین های مدار بسته نیز هر روزه به روزتر و مدرن تر می شوند. امروزه دوربین های مدار بسته که تا سال های قبل تنها تصاویری کلی را ارئه می دادند، قادرند تا چهره ی افراد را نیز آنالیز کنند و همچنین از این دوربین ها در تمام تجهیزات الکترونیکی نظیر لپ تاپ، کامپیوتر ، گوشی موبایل و … نیز می توان استفاده کرد.

شرکت دژایرانیان ارائه کننده بهترین و با کیفیت ترین انواع دوربین های مدار بسته در سطح کشور بوده همواره با حضور کادری مجرب پاسخگوی عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید دوربین های مدار بسته می توانید با شماره 88392736-021 تماس حاصل فرمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست